Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 
BİR YOL ÇİLESİ

BİR YOL ÇİLESİ

Tarih 16 Şubat 2011, 18:54 Editör Giresun Tercih

Aşağıdaki fotoğrafları bakınız. Sel afeti yaşanmış gibi. Bir yıla yakın bu yolu kullanılıyor.Burası okullar bölgesi. 3 lise, 1 özel eğitim okulu, Milli Eğitim Lojmanları ve Üniversitesi Lojmanı. Yani, eğitimcilerin, öğrencilerin ve diğer vatandaşların kullandığı bir yol. Burası Giresun'un Gaziler Mahallesi.

2009 yılının yaz ayında Giresun'da bir sel olayı yaşandığını pek çoğumuz biliriz. Bu olaydan Gaziler Mahallesi de nasibini almıştı. Küçük Güre deresinin taşması sonucu mahallede önemli ölçüde mal kaybı yaşanmıştı. 2010 yılının başında derenin kenarlarına duvar yapılarak derenin ıslah edileceğini duyduk. Sevindirici ve olması gereken bir haberdi bu. İnşaat başladı, çalışmalar yoğun bir şekilde devam etti. Şikayet etmeden belli bir süre inşaatın  çilesine herkes katlandı. Ancak her şeyin de bir sınırı vardır.

Sesini çıkaran kimse olmadıkça inşaat şirketi ortalığı sel olayının yaşandığı dönemlerden daha kötü yaptı. 03.01.2011 tarihinde durumu Giresun Belediyesine yazılı ve sözlü olarak ilettiğini beyan eden  Gaziler Mahallesi sakinlerinden Mustafa CİN Dilekçesinde şunlara değinmiş.

"İnşaat nedeniyle yol su ve çamur ile kaplanmaktadır.Yol güzergahında yaya yolu olmaması nedeniyle bu çamurun içinde yürümek zorunda kalıyor. Yolda bozulmalar, çukurlar olduğu için arabalarda arızalar meydana geliyor. Mahallede bulunan çocuklar dışarı çıktığında sağlıksız bir ortamla karşılaşıyor. Okula yürüyerek giden öğrencilerin elbiseleri çamur içinde kalıyor. Yolu kullanmak zorunda olan herkes aynı sıkıntıları yaşıyor".

Bir ay sonra (07.02.2011) belediyeden cevap geldiğini. Yazıda "yolun tamir ve bakımının yapılması ile ilgili çalışmalar 2011 yaz sezonu çalışma programı içindedir" cevabı yer almış. Bunun anlamı da 6 ay daha bu çamurlu ve bozuk yolları kullanmak.

Gaziler Mahallesi sakinlerinden Mustafa CİN, İnşaat firmasının yetkilileri ile de görüşeyim diye düşündüm. İnşaat alanına gittim. Şef yoktu ama telefonla görüşme imkanım oldu. Bana söylediği; " Ben inşaatı büyük ölçüde bitirdim. Yol yapma işi belediyenin. Yola iki yerden su akıyor. Belediyenin bu suları rögar yaparak boşaltması gerekiyor. Ben de üzerime düşeni yaparım"

Yolun fotoğrafları çektikten sonra tekrar Belediye'ye gittim. Aldığım cevap; " Havalar yağışlı şu an bir şey yapamayız" Görevli bir yere telefon açtıktan sonra "inşaat firması yola beton dökecek" dedi. Ancak, halen beton dökmeye yönelik herhangi bir çalışma göremedim. Anlaşılan herkes topu birbirlerine atıyor. Ben de boşu boşuna uğraşıyorum. Benim gibi kaç kişi böyle uğraşıyor bilmiyorum.

Bir ara hem belediye hem de inşaat firması hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunayım diye düşündüm. Çünkü, belediye denetim görevini yapmıyor, asli görevlerinden biri olan altyapı hizmetlerini yerine getirmekte gecikiyordu. İnşaat firması da ortalığı boş bulmuş istediği gibi hareket ediyordu. Ancak, bu iş uzun sürer düşüncesi ve savcılığın iş yükünü artırmamak için bu web sayfasını açmaya karar verdim. Belki bu sayfa aracılığı ile birileri sesimizi duyar dedi

Aşağıdaki sorulara cevap arıyorum Gaziler Mahallesi sakinlerinden Mustafa CİN

1. Benim gibi yüzlerce kişi bu yolu kullanıyor. Değerimiz bu kadar mı?

2. Yolda kenar bantları yok. Korkuluk yok. Uyarı işaretleri yok. Canımız bu kadar ucuz mu?

3. Dolmuş şoförleri haklı olarak bu yolu kullanmıyor. Ancak öğrenci servisleri mecburen kullanıyor. Onlara yazık değil mi?

4. Yağışlı havalarda yolu çamurdan, sudan ve pislikten kurtarmak imkansız mı?

5. Belediye başkanı, fen işleri müdürü veya il özel idare müdürü bu yoldan yaya olarak hiç yürüdü mü? Bizler bir yıldır yürüyoruz.

6. Eskiden bir söz vardı. Ödediğiniz vergiler size yol-su-elektrik olarak geri dönecektir. Ne için vergi ödüyoruz ? dedi

 

Bu haber 1150 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 13. YILINI KUTLADI

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 13. YILINI  KUTLADI Giresun Üniversitesi 13. Kuruluş Yıldönümü, Güre Yerleşkesinde düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.

SİYASİLERDEN FİSKOBİRLİĞE ZİYARET

SİYASİLERDEN  FİSKOBİRLİĞE ZİYARET Yerel seçim çalışmaları için Giresun'da bulunan AK Parti Milletvekili Sabri Öztürk, Belediye Başkan adayı Aytek...
BİR MİLLETİN GÖZ YAŞI...HOCALI23 Şubat 2019

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitemizde Bulunan Haberler Kurumumuzca Telif Hakkına Sahiptir. İzinsiz Kullanılması Yasaktır. Her Editör Kendi Yazısından Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi