Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 
NEW YORK'TAKİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU'NDA VE HARVARD ÜNİVERSİTESİ'NDE NEVRUZ KUTLAMASI

NEW YORK'TAKİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU'NDA VE HARVARD ÜNİVERSİTESİ'NDE NEVRUZ KUTLAMASI

Tarih 18 Mart 2011, 18:10 Editör Giresun Tercih

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRKSOY işbirliğiyle ABD'de düzenlenecek Nevruz şenlikleri için Washington, New York ve Boston'da hazırlıklar sürüyor.

 

       Kutlamalar için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu salonu tahsis edildi. Boston’daki Harvard, Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde paneller düzenlenecek.

Kültürel miras yoluyla günümüze kadar ulaşan ve insanlığın ortak mirası olan Nevruz bu yıl çeşitli etkinliklerle ABD’de de kutlanacak.

 Bugüne kadar Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri’nin yanı sıra Paris’teki UNESCO Merkezi’nde ve Strazburg’da gerçekleştirilen Nevruz kutlamaları, TÜRKSOY ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle bu yıl ABD’de yapılacak.

Nevruz kutlamaları 24 Mart’ta New York’taki BM Genel Kurulu Salonu’nda ve Washington’da gerçekleştirilecek.  

 

      BM GENEL KURULU SALONU, NEVRUZ KUTLAMASI İÇİN TAHSİS EDİLDİ.

 

Türk kültürünün araştırılması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacı doğrultusunda kurulmuş çok taraflı bir kültürel işbirliği örgütü olan TÜRKSOY, Nevruz bayramını 1995 yılından itibaren çeşitli etkinlikler düzenleyerek her yıl kutluyor.

 

TÜRKSOY, kültürlerarası yakınlaşma ve medeniyetler arası diyalog sürecini desteklemek adına 2011 yılında Nevruz bayramını BM Genel Kurulu’nda kutlamak için girişimler başlattı. Bu girişimler sonucunda BM Genel Kurulu Salonu, 24 Mart 2011 tarihinde Nevruz Kutlaması için TÜRKSOY’a tahsis edildi.

 New York’taki BM Genel Kurulu ve daha sonra Washington’da düzenlenecek olan etkinlikler, Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan ve Rusya Federasyonu başta olmak üzere TÜRKSOY’a üye ülkelerin BM Daimi Temsilcilikleri ile USAN (U.S. Azeris Network) ve USTN (U.S. Turkic Network)’in katkılarıyla gerçekleştirilecek.

New York’un ardından Washington ve Boston’da da etkinliklere devam edilecek. Boston’daki ünlü Harvard ve Washington’daki Georgetown üniversitelerinde Nevruz konulu paneller düzenlenecek.

Bu haber 745 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür/Sanat

NEVRUZ KUTLAMASI YAPILDI

NEVRUZ KUTLAMASI YAPILDI Nevruz kutlamaları tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı. Valiliğimiz ile Giresun Üniversitesinin bi...

12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PANELİ YAPILDI

12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PANELİ YAPILDI Giresun Üniversitesinin Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Meh...
BİR MİLLETİN GÖZ YAŞI...HOCALI23 Şubat 2019

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitemizde Bulunan Haberler Kurumumuzca Telif Hakkına Sahiptir. İzinsiz Kullanılması Yasaktır. Her Editör Kendi Yazısından Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi