Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 
NEVRUZ KUTLAMASI YAPILDI

NEVRUZ KUTLAMASI YAPILDI

Tarih 21 Mart 2011, 19:01 Editör Giresun Tercih

Nevruz kutlamaları tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı. Valiliğimiz ile Giresun Üniversitesinin birlikte düzenledikleri Nevruz kutlamaları Üniversitesinin Güre Yerleşkesi etkinlik alanında gerçekleştirildi.

 

             Vali Yardımcıları Ahmet YILMAZ, Günay ÖZTÜRK, Başsavcı Radi AKYOL, Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Yılmaz CAN,   Belediye Başkan Yardımcısı Orhan KURT, Rektör Yardımcıları ile çok sayıda öğretim görevlisi, bazı daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı kutlama tam bir şenlik havasında geçti.

 

            Törende bir konuşma yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz CAN şunları söyledi. Nevruz, baharın gelişini müjdeleyen, Türk Toplum hayatında, yüzyıllardır uygulana gelen, uyanışı, yeni yılı simgeleyen; karşılıklı olarak, bir arada ve birlikte yaşayan insanlar arasındaki sevgi ve saygı ilişkisini ifade eden ve birlikte yaşama iradesini besleyen, mutlu bir bayramın adıdır.

 

            Nevruz, birlik ve beraberliği, bolluğu, bereketi, huzuru, barışı, sevgiyi hep birlikte içeren kutlu bir günün, Türk insanının yüzyıllardır tabiatla iç içe olarak gelmiş örf ve adetlerinin, inanışlarının bugüne yansımış, sahip çıkılması ve evrenselleştirilmesi gereken, doğa ve insan sevgisinin adıdır.

 

            Dünyanın her tarafında yakılan nevruz ateşleri tüm insanlığın içini ısıtsın, tutulan ellere ve gülen yüzlere baharla birlikte umut, sevgi, barış ve sağlık gelsin.

 

            Bu duygu ve düşüncelerle, tabiat ile iç içe, kucak kucağa yaşayan, toprağı "ana" olarak vasıflandıran insanlarımızın yaşam geleneğinde "baharın gelişini, yeni günü müjdeleyen "nevruz" kutlanmaktadır.

 

            Konuşmanın ardından, Vali Yardımcıları ve diğer protokol üyeleri Üniversite bahçesinde fidan dikimi gerçekleştirdikten sonra temsili olarak örs üzerinde demir döverek yakılan ateş üzerinden atladılar.

 

            Alanda bulunan izleyiciler, sahneye çıkan yerel sanatçıların Nevruz Konseri eşliğinde oyunlar oynayıp, halay çektiler. Tören dağıtılan Nevruz pilavının yenmesiyle sona erdi.

 

Bu haber 839 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür/Sanat

NEW YORK'TAKİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU'NDA VE HARVARD ÜNİVERSİTESİ'NDE NEVRUZ KUTLAMASI

NEW YORK'TAKİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU'NDA VE HARVARD ÜNİVERSİTESİ'NDE NEVRUZ KUTLAMASI Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRKSOY işbirliğiyle ABD'de düzenlenecek Nevruz şenlikleri için Washington, New Y...

12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PANELİ YAPILDI

12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA PANELİ YAPILDI Giresun Üniversitesinin Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Meh...
BİR MİLLETİN GÖZ YAŞI...HOCALI23 Şubat 2019

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitemizde Bulunan Haberler Kurumumuzca Telif Hakkına Sahiptir. İzinsiz Kullanılması Yasaktır. Her Editör Kendi Yazısından Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi