Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 
REKTÖR COŞKUN'DAN,'BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAYIN ETİĞİ'KONFERANSI

REKTÖR COŞKUN'DAN,'BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAYIN ETİĞİ'KONFERANSI

Tarih 08 Aralık 2018, 15:31 Editör Giresun Tercih

Giresun Üniversitesinin Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜKAM) tarafından düzenlenen ve Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun'un konuşmacı olarak katıldığı

“Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği” başlıklı konferans, 07 Aralık 2018 Cuma günü Güre Yerleşkesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

GÜKAM Müdürü Prof. Dr. Ayşen Reyhan Wolff’un kısa sunumuyla başlayan program, Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un, bilimsel çalışmalarda dikkat edilmesi gereken hususlara değindiği “Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği” başlıklı sunumuyla devam etti.

Sözlerine ahlak ve etik kavramlarına değinerek başlayan Prof. Dr. Cevdet Coşkun, “Bilimde Etik Tavrın Standartları”, “Bilimsel Araştırma ve Yayınlarda Sık Karşılaşılan Etik İhlaller ve Tanımları”, “Bilimde Etik Dışı Davranış Karşısında Neler Yapılabilir ?”, “Bilimde Etik İhlallerin Bazı Sebepleri” ve “Bilimde Etik Dışı Davranışlar Nasıl En Aza İndirilir” başlıklarıyla konuşmasını sürdürdü.

Bilim insanlarının, yaptıkları araştırmaların ve sundukları yayınların birçok aşamadan geçtiğini dile getiren Rektör Coşkun,  bu aşamalarda, belirtilen genel kurallara uyulmasının kaliteli çalışmaların ortaya çıkmasını sağlayacağını söyledi.

Bilimsel yayınlar ortaya konurken farklı kaynaklardan faydalanılabileceğini ve önceden yapılmış çalışmalara atıf veya bu çalışmalardan alıntı yapılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Cevdet Coşkun, bu sürecin sonucunda ortaya çıkan kitap, makale veya bildiri gibi yayınlarda muhakkak yayın sahibinin özgünlüğünü ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği konferans, akademisyenlerin ve öğrencilerin, bilimsel araştırmaların yayınlanması sürecine ilişkin sorular yönelttikleri soru-cevap bölümüyle devam etti.

Yaklaşık iki saat süren ve İslamiyet’in ilk zamanlarından günümüze kadar geçen süreçte, gerek batı dünyasında gerekse doğuda, bilimsel yayınlarda dikkat edilmesi gereken etik kuralların irdelendiği “Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği” konferansı,  GÜKAM Müdürü Prof. Dr. Ayşen Reyhan Wolff’un, Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun’a teşekkür belgesini takdim etmesiyle sona erdi.

 

Bu haber 134 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 13. YILINI KUTLADI

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ 13. YILINI  KUTLADI Giresun Üniversitesi 13. Kuruluş Yıldönümü, Güre Yerleşkesinde düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.

SİYASİLERDEN FİSKOBİRLİĞE ZİYARET

SİYASİLERDEN  FİSKOBİRLİĞE ZİYARET Yerel seçim çalışmaları için Giresun'da bulunan AK Parti Milletvekili Sabri Öztürk, Belediye Başkan adayı Aytek...
BİR MİLLETİN GÖZ YAŞI...HOCALI23 Şubat 2019

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitemizde Bulunan Haberler Kurumumuzca Telif Hakkına Sahiptir. İzinsiz Kullanılması Yasaktır. Her Editör Kendi Yazısından Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi