Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

SURETTEN ÖTEDE MANADIR KADIN...

Tülay TATOZ

08 Mart 2011, 14:09

Tülay TATOZ

Kiminin eli hamur kiminin eli ojeli, kiminin kınalı saçı kiminin röfleli; ne renk olursa kaşı gözü özü aynıdır. Ya anadır, ya ana adayı ikisi değilse de vardır hamurunda analık mayası. Kutsaldır bir mabet gibi kıymetlidir pırlanta gibi… Kimine dağ deldirir, kimine Tac Mahal’i diktirir aşkın vesilesi KADIN. Güzelliktir, nezakettir, edeptir, letafettir baştan ayağa asalettir. Çektiği acılarla adının önüne hoş veya nahoş sayısız sıfat getirilebilir. Bazen onurunu kıracak isimler verilir bazen de gururunu kıracak esprilerin malzemesi edilir; bazen bir kaba kuvvetin muhatabı bazen de bir törenin kurbanı olur. Oysa dinimizde kutsaldır kadın cennet yatar ayakları altında anne olduğunda. Mevlanalar, Fatihler, Mustafa Kemaller doğurur bin bir acı içinde. Bir kadın anne olduğunda tüm sıfatlarından sıyrılır tek bir isim anlatmaya yeter onun hayatta var oluşunu. Âdem’in kaburga kemiğinden yaradılışı tesadüf değildir denktir Allah katında kulluğu. Diğer mevzularda denk olmasa ne olur Allah katında olduktan sonra varsın meydan erlerin olsun. Kadın olan bilir vezir yapmasını erini. Çünkü meydandaki erin başarısının ardında hep bir kadın vardır. Ekmek gibi mübarek, su gibi aziz mayası. Bir çiçek kadar narindir şefkat ister; hoyratlığa gelmez ya kırılır ya soluverir. Sevildikçe, başa taç edildikçe güzel kokular saçar dört bir yanına. Yedi renkte tüm renklerin ruhunu veren bir gökkuşağıdır kadın. Yalçın bir dağdır başı dumanlı da olsa her daim metanetlidir. Yazın serinliği, kışı sıcaklığıdır; yuvayı yuva yapan, ekmeğe lezzetini, yemeğe çeşnisi verendir. Sözün özü suretten ötede manadır, vitrininden ziyade iklimi vardır. Nefsi bir obje değil hissiyatlı bir candır, canandır.

Amaç feminizm yapmak değil; ama haberlerde kadına yönelik şiddetin, sözlü ve fiziksel tacizin çokça yer alması Dünya Kadınlar Günü’ nünde birazcık da olsa düşündürebilmek adsız kadınları.

Velhasıl kadın nedir ne değildir herkesin tanımı kendine göredir. Ancak bakın Nazım HİKMET ne güzel özetliyor ’’KADINI’’ :

Kimi der ki kadın
Uzun kış gecelerinde
Yatmak içindir.
Kimi der ki kadın yeşil bir
Harman yerinde dokuz zilli
Köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir.
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal
O benim kollarım bacaklarım.
Yavrum, anam, karım, kız kardeşim
Hayat arkadaşımdır…

 

Doğru söze hak verilir. Ben de Nazım’ a hak vererek kelimelerimi sonlandırırken tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor; her zaman her yerde hak ettiğiniz değeri bulmanızı diliyorum.

Bu haber 911 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİR MİLLETİN GÖZ YAŞI...HOCALI23 Şubat 2019

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitemizde Bulunan Haberler Kurumumuzca Telif Hakkına Sahiptir. İzinsiz Kullanılması Yasaktır. Her Editör Kendi Yazısından Sorumludur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi